Test Amslera może ratować Twoje oczy

Być może słyszałeś o siatce, która wygląda trochę jak niewypełniona krzyżówka. Możesz ją znaleźć również w internecie, wpisując do wyszukiwarki "Test Amslera". Włącznie z instrukcją, jak go używać.

Jest to bardzo proste

Proszę usiądź tak, żeby ekran komputera był odległy 35 cm od oczu. Teraz zakryj jedno oko i skup się na czarnej kropce w środku obrazu, a nie na całej siatce kwadratowej. Sprawdź, czy widzisz całą siatkę kwadratową jako regularną, ostrą, bez zniekształceń. Oceń jedno i drugie oko. 

Jeśli widzisz niektóre kwadraty sieci zdeformowane, pofalowane, lub jeżeli między kwadracikami nie ma takiej samej odległości, to może chodzić o początek degeneracji siatkówki. W tym przypadku należy skontaktować się z swoim lekarzem okulistą. 

Niniejszą procedurę zatwierdza również MUDr. Vladimir Korda, który w Doradztwie Radiowym wyjaśnił nam, o jaką chorobę chodzi. Chory sam siebie może sprawdzić, patrząc na strukturę siatki, na której centrum skupia się każdym okiem oddzielnie, stosując okulary do czytania. W ten sposób wychwytuje powstawanie i rozwoj deformacji obrazu i plam. 

Zwyrodnienie siatkówki 

to zaburzenie wzroku, które prowadzi do pogorszenia widzenia. Przyczyną choroby związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej jest uszkodzenie siatkówki, a mianowicie miejsca najostrzejszego widzenia, nazywanej plamką żółtą, czyli łac. macula lutea. Siatkówka oka jest pokryta komórkami światłoczułymi, które przetwarzają obraz na impulsy nerwowe. Te są kierowane przez nerw wzrokowy do mózgu. Mechanizm ten pozwala nam dobrze widzieć. W razie zwyrodnienia siatkówki chodzi o stopniowe pogorszenie funkcji siatkówki w dowolnym miejscu. Powoduje to zaburzenie pola widzenia w dotkniętym wadą miejscu. 

Plamka żółta (macula lutea) to stosunkowo niewielka przestrzeń na całej siatkówce, odpowiedzialna za widzenie centralne oraz dobre rozpoznanie szczegółów. Reszta siatkówki zapewnia nam widzenie peryferyjne i nocne. Cała siatkówka i wraz z nią

plamka żółta odżywiana jest pośrednictwem naczyniówki i membrany Brucha, które doprowadzą do komórek w siatkówce tlen i składniki odżywcze. Zmiany w błonie Brucha są pierwszym objawem związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Ponieważ związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej nie powoduje żadnego bólu, większość ludzi go w tej fazie nie wykryje. 

Z powodu braku składników odżywczych dostarczanych do komórek siatkówki, a tym samym do plamki żółtej, dochodzi do jej uszkodzenia oraz wystąpienia pierwszych wyraźnie obserwowalnych objawów – zmniejsza się zdolność widzenia centralnego. W dnie oka mogą również pojawić się nowo utworzone naczynia krwionośne, które powodują mniej powszechną, ale bardziej niebezpieczną postać "mokrą" zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, która może powodować bardzo ciężką utratę wzroku. 

Dwie postacie zwyrodnienia plamki żółtej

 

  • Sucha: jest ona częstsza, stanowi 90% związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Objawia się na przykład tak, że człowiek patrzy w swój talerz, ale nie widzi, co jest w nim – widzi tylko krawędzie talerza. To samo jest z twarzą innej osoby – brakuje jej środka.
  • Mokra: ten typ związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej powoduje zniekształcenie obrazu, pofalowane widzenie, jedna litera z słowa jest również pofalowana. Typ ten zazwyczaj szybko zmierza do znacznego obniżenia ostrości wzroku, aż do praktycznej utraty wzroku.
Leczenie zwyrodnienia siatkówki

Aby opóźnić starzenie siatkówki, a zatem jej zwyrodnienie, MUDr. Korda zaleca spożywanie w większej ilości pokarmów, które zawierają luteinę. Są to w zasadzie wszystkie zielone warzywa, takie jak: brokuły, sałata, szpinak czy kapusta. Istnieją także suplementy, które zawierają luteinę. W trakcie badań stwierdzono, że luteina w szczególny sposób wiąże się z oczami. Po wejściu do organizmu oraz po absorpcji, luteina gromadzi się w dwóch obszarach oczu: w tzw. plamce żółtej (łac. macula lutea), na siatkówce (łac. retina) oraz w soczewce. W plamce żółtej siatkówki mogą wystąpić zmiany naczyniowe na skutek działania wolnych rodników, które właśnie mogą doprowadzić do niepożądanej degeneracji plamki żółtej. 

Medycyna idzie wciąż naprzód

Zdrowa siatkówka jest niezbędna dla dobrego widzenia. Jest to część oka, która nie da się niczym zastąpić, co jest możliwe w przypadku innych części, takich jak soczewki itp. Jednak medycyna poczyniła postępy. Istnieje metoda stosowania leków do oka za pomocą wstrzyknięcia. Do oka wprowadza się substancję, która wspiera zdrowe odzyskiwanie siatkówki. Igła jest bardzo cienka – w przybliżeniu jak włos. Do środka oka wprowadzą się leki, które działają na nowopowstałe naczynia krwionośne. Leki te są nadal rozwijane i udoskonalane. Osobom ze zwyrodnieniem siatkówki jest wprowadzane do oka około 8–10 wstrzyknięć w ciągu dwóch lat. Jednak dzięki ciągłemu rozwojowi liczba koniecznych ingerencji terapeutycznych, które prowadzą do wyleczenia siatkówki, stopniowo zmniejsza się.

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrona danych osobowych | Warunki korzystania | Created by PAREXPO