Operacje siatkówki

Wykwalifikowani lekarze okuliści Kliniki Okulistycznej OFTEX od długiego czasu specjalizują się w leczeniu poważnych chorób siatkówki. Chodzi w szczególności o krwotoki do ciała szklistego, choroby zwyrodnieniowe siatkówki, odwarstwienia siatkówki i operacje otworu w plamce żółtej.

Nie bój się swojej choroby, z pewnością możemy Ci pomóc!

Leczenie operacyjne chorób siatkówki

Wszystkie zabiegi wykonywane są najbardziej nowoczesną techniką chirurgiczną i w znieczuleniu miejscowym. Rana chirurgiczna jest bowiem wielkości tylko 0,6 mm, więc stanowi ona dla pacjenta tylko minimalne obciążenie operacyjne. 

Skupiamy się również na leczeniu związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba ta stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty w państwach rozwiniętych i przejawia się najprzód skręconym widzeniem, a następnie utratą widzenia centralnego. Jedną z metod medycznych, wykorzystywanych w Klinice Okulistycznej OFTEX do poprawienia stanu wzroku, jest wewnątrzgałkowe stosowanie specjalnych leków.

Do innych operacji przeprowadzonych w naszej klinice należą: peeling błony nasiatkówkowej, operacja otworu w plamce żółtej, odwarstwienie siatkówki i inne. Wszystkie te operacje przeprowadzamy również w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu najnowszej i najbardziej przyjaznej metody witrektomii.

Peeling błony nasiatkówkowej

Peeling błony nasiatkówkowej jest konieczny w przypadku, gdy nad miejscem najostrzejszego widzenia utworzy się membrana, która pogarsza widzenie i jednocześnie zagraża niebezpieczeństwo wystąpienia dalszych komplikacji. Raną chirurgiczną o wielkości 0,6 mm chirurg okulista uwolni i usunie ciało szkliste. Jednocześnie jest usunięta błona graniczna tylna ciała szklistego, która z powodu

wytwarzanego nacisku może utrudniać wchłanianie obrzęku plamki żółtej. Następnym usunięciem (peelingiem) błony powierzchniowej siatkówki nastąpi całkowite uwolnienie napięcia i siatkówka ma możliwość wyprostowania się.

Operacja otworu w plamce żółtej

Przyczyna powstania otworu w plamce żółtej jest w absolutnej większości przypadków nieznana. Może ona pojawić się w wyniku nieodwarstwienia ciała szklistego, które podczas swojego kurczenia się, może napięciem spowodować powstawanie otworu w plamce żółtej. Celem zabiegu operacyjnego jest zamknięcie otworu, wyprostowanie powykrzywianych linii, a tym samym osiągnięcie złagodzenia problemów oraz polepszenia ostrości widzenia. Pełne przywrócenie wzroku jest jednak wyjątkiem.

Pełne przywrócenie wzroku nie musi być osiągnięte we wszystkich przypadkach. Metodą witrektomii ponownie usunie się ciało szkliste, zwłaszcza tylna błona graniczna ciała szklistego, naciskająca na siatkówkę. W celu zapewnienia lepszego gojenia, jest usuwana także górna membrana siatkówki w całym zasięgu plamki żółtej. Na zakończenie zabiegu chirurgicznego do oka wprowadzi się pęcherzyk gazu, który naciska na obrzeża otworu. Żeby pęcherzyk naciskał bezpośrednio na plamkę żółtą, konieczne jest przynajmniej przez następnych siedem dni przyjęcie pozycji „na brzuchu“, co znaczy na przykład w postawie siedzącej, skłonionej do przodu, patrząc w dół.

Operacja odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki mogą poprzedzać pęknięcia, które mogą być leczone laserem. Jeśli pod pęknięcie dostanie się płyn, dojdzie do odwarstwienia, co wymaga rozwiązania chirurgicznego. Operacja ta jest wykonywana również za pomocą witrektomii. Zostanie więc usunięte ciało szkliste i tylna błona graniczna ciała szklistego. Odwarstwiona siatkówka jest następnie przyłączona i zamocowana za pomocą zabiegu laserowego. Przestrzeń ciała szklistego jest następnie grwaitacyjnie   wypełniona albo gazem, albo olejem silikonowym, który dociska siatkówkę do tylnej ściany gałki ocznej. Po zabiegu znowu jest konieczne utrzymywanie pozycji skłonu do przodu. 

Streszczenie

W Klinice Okulistycznej OFTEX oferujemy kompleksową gamę mikrochirurgii siatkówkowej. Wszystkie zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych i w jak najkrótszym czasie oczekiwania, w ostrych przypadkach nawet do następnego dnia.

Zabiegi chirurgiczne są w Klinice Okulistycznej OFTEX objęte ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich ubezpieczalni zdrowotnych z wyjatkiem VZP (111).

Oprócz operacji

Przeczytaj więcej na temat świadczonych przez nas usług. Czy chcesz najpierw wykonać badanie swojego wzroku? Skorzystaj z możliwości fachowego zbadania w sieci naszych Centrów Okulistycznych lub bezpośrednio w Klinice Okulistycznej OFTEX. Swoje wyniki osiągamy dzięki pierwszorzędnemu zespołowi doświadczonych specjalistów. Spójrz, z kim możesz spotkać się w naszej Klinice. Referencje od naszych pacjentów potwierdzą Ci, że rzeczywiście jesteśmy właściwym wyborem dla Twoich oczu.

Chcesz umówić się na wizytę lub się o coś zapytać?  Proszę skontaktować się z nami!
 

Operacje wad 
refrakcji
Operacje
zaćmy

Operacja zmętnień
ciała szklistego

 
Operacja – eliminacja
okularów do czytania 
Operacje plastyczne
powiek i twarzy

 

Copyright © 2004 - 2023 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrona danych osobowych | Warunki korzystania | Created by PAREXPO