Niebezpieczne zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem przychodzi niepostrzeżenie

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (ang. Age-related Macular Degeneration, AMD) – choroba ta dotyka głównie ludzi w wieku pięćdziesięciu lat, i to kobiety częściej niż mężczyzn. Powoduje stopniową utratę widzenia centralnego, przy której ludzie mają trudności z rozpoznawaniem twarzy, czytaniem lub prowadzeniem samochodu. Do utraty widzenia centralnego prowadzi uszkodzenie siatkówki, które dotyka miejsca najostrzejszego widzenia – tak zwanej plamki żółtej, czyli makuli. W miejscu dotkniętym chorobą następnie dochodzi do utraty pola widzenia, co może być niebezpieczne, zwłaszcza za kierownicą.

Choroba ta jest tym bardziej niebezpieczna, że przychodzi niepostrzeżenie

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem może początkowo przejawiać się niepostrzeżenie. Wzrok pogarsza się podczas zmierzchu i w ciemności, widzisz jakby nieco zamglony obraz, a kolory nie są tak wyraźne, jak wcześniej. Utrata widzenia centralnego pozbawia pacjentów możliwości czytania lub rozpoznawania twarzy. W konsekwencji aż jedna trzecia chorych cierpi na depresję.

Pacjenci zwykle przypisują wczesne objawy tej niebezpiecznej choroby normalnemu pogorszeniu wzroku, szczególnie ci, którzy już noszą okulary. Możliwość samodzielnego rozpoznania objawów zmniejsza również fakt, że AMD często z początku dotyka jednego oka. Drugie bywa zazwyczaj dotknięte w ciągu najbliższych lat, przy czym poziom ryzyka wzrasta co roku o 10%.

Po pięciu latach jest więc drugie oko dotknięte schorzeniem u połowy chorych, a po dziesięciu latach obustronne schorzenie jest już wysoce prawdopodobne. Do tego, jaką mają chorobę, pacjenci często dochodzą przy przypadkowym badaniu okulistycznym lub dopiero w zaawansowanym stadium, gdy plamka żółta na siatkówce oka jest poważnie uszkodzona, a wzrok często uszkodzony już nieodwracalnie. 

Jak powstaje choroba związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej?

Plamka żółta jest odpowiedzialna za widzenie centralne i dobre rozpoznawanie szczegółów. Reszta siatkówki zapewnia nam widzenie peryferyjne i nocne. Cała siatkówka odżywiana jest za pośrednictwem naczyniówki i błony Brucha, które doprowadzają do komórek w siatkówce tlen i składniki odżywcze. Pierwszym objawem związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej są zmiany w błonie Brucha, ale ponieważ związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej nie powoduje żadnego bólu, większość ludzi go w tej początkowej fazie nie wykryje.

Niedobór składników odżywczych prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej oraz wystąpienia pierwszych wyraźnie obserwowalnych objawów – zmniejsza się zdolność widzenia centralnego. Rzadko zdarza się, że na dnie oka pojawią się nowo utworzone naczynia krwionośne, które są bardziej niebezpieczną, "mokrą" postacią AMD, która może spowodować bardzo poważne uszkodzenie wzroku lub widzenia centralnego.

Mniej powszechne AMD jest tym bardziej niebezpieczne 

Zwyrodnienie plamki żółtej dzieli się na dwie główne formy – suchą i mokrą. Znacznie bardziej powszechna jest forma sucha. W jej zaawansowanym stadium na przykład człowiek patrzy do swojego talerza, ale widzi tylko jego krawędzie, a nie to, co jest w nim. Przy patrzeniu na twarz drugiego człowieka brakuje jej środka.

Mokre zwyrodnienie plamki żółtej stanowi „tylko“ 10–15% wszystkich postaci AMD, ale jest bardziej niebezpieczne, ponieważ w większości przypadków doprowadza do poważnego uszkodzenia wzroku. Rozwinąć może się również z postaci suchej. Jego przebieg jest bardzo szybki, do gwałtownego pogorszenia dochodzi w przebiegu kilku tygodni, a do poważnego uszkodzenia wzroku już podczas paru miesięcy. Jego objawem jest faliste widzenie, linie lub twarze chory widzi pokręcone lub faliste. 

Jedyny sposób, jak zapobiec poważnemu uszkodzeniu wzroku na skutek związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, jest zapobieganie. Wskazane jest spożywanie w większej ilości pokarmów, które zawierają luteinę, to znaczy wszystkich warzyw. Po czterdziestym roku życia powinieneś w ramach badań profilaktycznych odwiedzić również lekarza okulistę, lub samemu przeprowadzić prostą, pierwszą diagnostykę schorzenia plamki żółtej za pomocą tzw. siatki Amslera.

Prosty test umożliwi siatka Amslera 

Siatka Amslera wygląda trochę jak niewypełniona krzyżówka. Odnajdziesz go do pobrania za darmo w internecie, włącznie z instrukcją, jak go używać. Usiądź tak, aby ekran komputera był oddalony 35 cm od oczu, i zakryj jedno oko. 

Drugim okiem skup się na czarnej kropce w środku obrazu. Widzeniem peryferyjnym sprawdź, czy widzisz całą sieć kwadratów jako regularną, niezdeformowaną i ostrą. Następnie sprawdź też drugie oko. Jesli używasz okularów do czytania, załóż je również do tego testu.

Jeśli niektóre kwadraty sieci widzisz zdeformowane, lub jeżeli między nimi nie ma takiej samej odległości, może chodzić o zaczynającą się degenerację siatkówki. W takim przypadku nie wahaj się i jak najszybciej skontaktuj się z swoim lekarzem okulistą. 

Źródło

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrona danych osobowych | Warunki korzystania | Created by PAREXPO