Nie możesz przeczytać małych liter?

Pomoże Ci optometrysta

Pomocy u optometrysty najczęściej poszukują ludzie, którzy przestają widzieć małe litery. Do salonów optycznych przychodzą w wieku około czterdziestki. Od optometrystki Markéty Sasínovej dowiedzieliśmy się wszystkiego, co ma taki optometrysta w zakresie wykonywanej pracy.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta jest specjalistą z wykształceniem szkoły wyższej, który uzyskuje licencjacki, a następnie magisterski tytuł po ukończeniu studiów o specjalności Optyka i Optometria na wydziale nauk przyrodniczych lub na wydziale medycznym. Jest to pracownik, który specjalizuje się w badaniu wzroku, doradzi Wam odpowiednie pomoce optyczne oraz pomoże również przy wyborze i zastosowaniu soczewek kontaktowych. Jeśli widzisz gorzej małe litery lub odwrotnie, nie możesz przeczytać numeru właśnie podjeżdżającego autobusu, wystarczy udać się do salonu optycznego. Jego częścią jest zazwyczaj optometrysta. Można powiedzieć, że jest on stopniem pośrednim między optykiem ocznym, który przygotowuje pomoce optyczne i pomaga w ich wyborze, a lekarzem okulistą, który leczy choroby oczu.  

Badanie optometryczne nie jest opłacane przez zakład ubezpieczeń i najczęściej optometrysta pobiera za nie około trzystu koron. Jeśli jednak w tym salonie optycznym zakupisz okulary, to w większości przypadków badanie oczu jest darmowe. 

Jak wygląda badanie przez optometrystę?

Optometrysta z Tobą najpierw porozmawia, żeby określić okoliczności dotyczące Twojego złego widzenia. Sprawdzi, jakie okulary lub soczewki nosisz, i jak z ich użyciem widzisz. Przy pomocy automatycznego refraktometru wykona pomiary wzroku. Urządzenie to jednak dostarcza jedynie orientacyjnych danych o stanie refrakcji oka. Następnie pomiary uściśla się za pomocą metody wykrywania wartości dioptrii przy użyciu soczewek okularowych o różnych dioptriach. Metoda ta nie może być zastąpiona żadnym urządzeniem. Po zbadaniu optometrysta poinformuje Cię, do jakiego doszedł wniosku i zaoferuje Ci odpowiednie pomoce optyczne w celu usunięcia wady refrakcji. Jeśli wada Twoich oczu jest bardziej skomplikowana, doradzi Ci wizytę i konsultację u lekarza okulisty. Optometrystka Markéta Sasínová doradza wizytę u lekarza okulisty, jako profilaktykę, co dwa lata.

Optometrysta nie może postawić diagnozy choroby, a następnie leczyć. Nie bada samodzielnie dzieci w wieku poniżej piętnastu lat, badania te może wykonywać tylko pod nadzorem oftalmologa.

Tradycje za granicą

Zawód optometrysty ma bardzo długą tradycję, zwłaszcza w krajach zachodnich. Z tradycją jest powiązany również ich prestiż. Leczeniem oczu zajmują się lekarze,  ale pomiary wzroku są całkowicie w kompetencjach optometrystów. W idealnym przypadku dobrze jest, jeśli obie grupy ściśle współpracują ze sobą i wzajemnie się dopełniają. 

Źródło 

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrona danych osobowych | Warunki korzystania | Created by PAREXPO