Nawet Vincent van Gogh miał zaćmę

Może dlatego jego obrazy miały specficzny, złotawy odcień. Zaćma bowiem powoduje, że widzimy szaro, a stopniowo postrzegamy świat w cieplejszych żółtych odcieniach. Tego dowiedzieliśmy się w Poradni Radiowej od lekarza okulisty Vladimíra Kordy. 

Jakie są przyczyny zaćmy?

Jest to zaburzenie przejrzystości soczewki oka, które zmniejsza jakość widzenia, a często występuje przede wszystkim u osób w wieku powyżej sześćdziesięciu lat. Rozpoczyna się nieznacznym zmętnieniem soczewki, które początkowo nie musi znacząco wpływać na widzenie. Jeśli jednak problem nie jest rozwiązywany, zmętnienie narasta i dochodzi do znacznego pogorszenia wzroku. Przejawia się to na przykład zamglonym widzeniem, a może dojść do częściowo zniekształcenia obserwowanego obrazu lub postrzeganych kolorów.

Zaćma – najczęstsza operacja okulistyczna w naszym kraju i na całym świecie

Ponad 110 000 osób przeszło w ubiegłym w Republice Czeskiej roku operację zaćmy. Nie ma bowiem żadnego lekarstwa, kropli czy specjalnych okularów, które mogłyby usunąć powstałą zaćmę. Jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, w ramach którego usuwa się z oka zmętniałą soczewkę i wszczepia się soczewkę sztuczną.

Jak przeprowadza się operację?

W Klinice Okulistycznej lekarza okulisty Vladimíra Kordy usunięcie zaćmy przeprowadza się zabiegiem ambulatoryjnym, który trwa 10–15 minut. Wszystko jest przeprowadzane tylko w znieczuleniu miejscowym, które lekarze osiągają poprzez zastosowanie kropli do oczu na 30 minut przed zabiegiem chirurgicznym.

Chirurg oczny na sali operacyjnej wykonuje mikroskalpelem nacięcie rogówki długości 1,8 mm. Otworem tym za pomocą ultradźwięku rozkrusza oryginalną zmętnieną soczewkę, po czym odsysa ją. Do torebki, która po zawartości zostaje, lekarz wkłada sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, której wartości dioptryczne wcześniej dopasowuje do Twojego oka. Wartość dioptrii jest określana na podstawie specjalnych badań biometrycznych. Operacja jest bezbolesna, podczas zabiegu można jedynie odczuwać lekki nacisk w oku.

Bezpośrednio po zabiegu wracasz do domu z okiem zaklejonym opatrunkiem. Następnego dnia przeprowadzana jest kontrola u Twojego lekarza okulisty. Po operacji zakrapla się oko kroplami antybiotykowymi przez okres co najmniej 7 dni. Stabilizacja widzenia trwa aż trzy tygodnie, jednak pacjent widzi bardzo dobrze praktycznie natychmiast po zabiegu. Paradoksalnie, największy problem po operacji stanowi to, że widzisz wyraźnie i w takiej palecie kolorów, od jakiej odzwyczaiłeś się. W ciągu kilku dni każdy stopniowo przyzwyczai się do nowego postrzegania świata.

Przy wszczepianiu soczewki jednoogniskowej, po ustaleniach z pacjentem, wartość dioptrii soczewki obliczona jest tak, żeby po operacji pacjent widział bez okularów na odległość albo z bliska.

W przypadku, jeśli nie chcesz po zabiegu szukać okularów za każdym razem, kiedy chcesz poczytać gazety, idealnym wariantem jest wszczepienie wieloogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej, z którą będziesz widzieć dokładnie tak na odległość, jak i z bliska.

Źródło

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrona danych osobowych | Warunki korzystania | Created by PAREXPO