Co to jest optometria i jak ważna jest profilaktyka oczu?

W dzisiejszych czasach na nasz wzrok nakładane są coraz wyższe wymagania, dlatego konieczne jest zajmowanie się również drobnymi wadami dioptrycznymi, które by 20 lat temu nawet nie wymagały przepisania okularów. Dawno to już zrozumiano za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, gdzie w ramach oftalmologii wytworzyła się dziedzina optometrii.

Chociaż podstawy dziedziny optometrii powstały dawno temu, a jej usług potrzebuje w ciągu życia każdy człowiek, w Republice Czeskiej jest to bardzo młoda nauka. W naszym kraju optometria została uznana jako dziedzina medyczna dopiero w 2004 roku, kiedy zostały określone jej kompetencje w prawodawstwie czeskim.

Co więc faktycznie robi optometrysta?

Słowo „optometria“ pochodzi z języka greckiego, w którym „optos“ oznacza oko, a „metria“ – mierzyć. Z tego więc wynika również zakres pracy optometrysty. Jego głównymi kompetencjami jest wymierzenie okularów i rozwiązywanie zaburzeń współpracy oczu. Następnie wybierze dla Ciebie odpowiednią soczewkę kontaktową i nauczy Cię, jak się z nią obchodzić. 

W ostatnich latach usługi optometrystów są używane także w ramach badań przed operacją usunięcia wad dioptrycznych, gdy optometrysta wykona ocenę funkcji Twojego wzroku i określi, czy Twoje oczy mogą poddać się takiemu zabiegowi bez uszkodzenia ich współpracy. W tym przypadku chodzi o działanie zapobiegawcze, ale znacznie ważniejsza jest ich praca nad rozwiązywaniem problemów oczu.

Jeśli cierpisz na czasowe lub trwałe podwójne widzenie, a nie zostało stwierdzone żadne schorzenie, z ufnością powierz się opiece optometrysty. Wykwalifikowany specjalista może zlokalizować i wyeliminować wadę współpracy oczu. Oczywiście również przepisze Ci okulary do czytania lub sprawdzi, czy okulary, których używasz, jeszcze odpowiadają Twoim potrzebom.

Optometria i oftalmologia wzajemnie się dopełniają

To właśnie na tym polega odpowiednia i coraz częstsza współpraca oftalmologa i optometrysty. Dzięki niej lekarz może znacznie bardziej skupić się na leczeniu i opiece profilaktycznej, a optometrysta ma czas i wiedzę, by zająć się przepisaniem okularów. Ze względu na wiedzę, która uzupełnia ustalenia lekarza okulisty, współpraca oftalmologa i optometrysty jest wzajemnie korzystna i pożądana.

Optometrystów nie spotkacie jednak tylko jako pomocników lekarzy okulistów, pracują również samodzielnie w sklepach optycznych, gdzie mogą oni prowadzić badania u osób starszych niż 15 lat. U młodszych dzieci wymagany jest nadzór lekarza okulisty. Każdy optometrysta jest pracownikiem medycznym, a więc musi być zarejestrowany w Narodowym Centrum Pielęgniarstwa i Dyscyplin Paramedycznych. W przeciwnym razie nie jest on wykwalifikowanym specjalistą.

Nie lekceważ profilaktyki oczu!

Za pomocą wzroku postrzegamy 80% informacji o świecie zewnętrznym. Wynika z tego, że oko jest naszym najważniejszym narządem. Jednak w ostatnim czasie profilaktyka oczu jest bardzo często lekceważona. Na regularnie badania kontrolne do stomatologa chodzisz przecież, więc dlaczego nie dbać również o swoje oczy?

Jeśli dobrze widzisz, to wcale nie musi oznaczać, że Twoje oczy są zdrowe. Wiele chorób oczu ma bardzo powolny postęp i jakość widzenia jest zaburzona dopiero w ich bardzo zaawansowanym stanie. Takim skrytym złodziejem wzroku jest na przykład jaskra, która może być wykryta na czas jedynie na skutek profilaktyki. I właśnie w tym obszarze pomagają optometryści. Jeśli podczas badania stwierdzą coś podejrzanego, to skierują Cię do lekarza okulisty.

Profilaktyka i pielęgnacja oczu jest konieczna już w wieku dziecięcym. W tej dziedzinie zaangażowane są organizacje non-profit, prywatne instytucje oraz kliniki, które wykonują w przedszkolach badania przesiewowe wzroku. Badanie przesiewowe jest idealne do wykrywania wad u dzieci, takich jak wyższe wady refrakcji, zez lub niedowidzenie. Dla dzieci jest to badanie bezbolesne i nieobciążające: dziecko tylko patrzy z odległości jednego metra na urządzenie, które w ten sposób może na czas wykryć problemy ze wzrokiem. Specjalista, który wykonuje badanie przesiewowe, przy najmniejszym podejrzeniu skieruje dziecko do okulisty.

Jak możesz zadbać o swój wzrok?

Należy przestrzegać reżimu picia, zdrowo i zrównoważono się odżywiać (wystarczająca ilość witamin), podczas pracy na komputerze robić przerwy i nie lekceważyć profilaktyki. Lekarza okulistę powinno się odwiedzić przynajmniej raz na dwa lata, a po sześćdziesiątym roku życia nawet raz do roku. U chorych na cukrzycę należy jeszcze bardziej dbać o pielęgnację oczu i przeprowadzić kontrolę u lekarza okulisty każdego roku, niezależnie od wieku.

Istnieje test domowy, nazywany siatką Amslera. Znajdziesz go do pobrania za darmo w internecie. Właściwe wykonanie tego testu przesiewowego jest w stanie wykryć choróbę siatkówki.

Optometryści i lekarze okuliści pod jednym dachem

Nie masz jeszcze swojego optometrysty? Odwiedź nowoczesną Klinikę Okulistyczną OFTEX, która posiada własną, rozbudowaną sieć doskonale wyposażonych centrów okulistycznych oraz sklepów optycznych. Klinka Okulistyczna OFTEX  zapewnia i gwarantuje najwyższą jakość oraz kompleksowość opieki zdrowotnej. W ciągu siedmiu lat swojego istnienia „otworzyła ona oczy“ już ponad dwustu tysiącom pacjentów, wracając im w ten sposób dobrej jakości, pełnowartościowe życie. 

Źródło

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrona danych osobowych | Warunki korzystania | Created by PAREXPO