Chcesz być trendy? Spraw sobie nowe okulary!

Pełne oprawki okularowe produkowane są dziś z plastiku i na przykład z tytanu

W modzie są wyraziste okulary w pełnych oprawkach, w których nie pozostaniesz niedostrzeżony. Dawno minęły czasy, kiedy ludzie wstydzili się swoich okularów. Optyk okularowy Pavlína Mudrochová w Poradni Radiowej powiedziała nam, że szczególnie młodzi ludzie w salonach optycznych domagają się okularów, kiedy ich w ogóle nie potrzebują.

Oni chcą się wyróżniać, wygądać inaczej niż ich rówieśnicy. Nie dotyczy to jednak tylko młodych. Okulary, które człowiekowi pasują, dodają pewności siebie i mogą pomóc w tym, żeby się poczuł lepiej. Ważne jest jednak, aby dobrze wybrać. Wiele zależy też od kształtu twarzy. Lekarz okulista Vladimír Korda potwierdził opinię swojej koleżanki optyczki i dodał, że optycy, optometryści i lekarze okuliści powinni współpracować. Tylko wtedy opieka nad naszym wzrokiem będzie doskonała. 

Okulary według rodzaju oprawek

Oprawki pełne
Pełne oprawki nadają okularom klasyczny sens tego słowa. W dzisiejszych czasach są już one produkowane z różnych materiałów (metal, plastik, tytan), w różnych kształtach i kolorach. Pełne oprawki mogą być od sportowych i niezobowiązujących, przez klasyczne, eleganckie, aż do bardzo modnych, ekstrawaganckich. W okularach w pełnych oprawkach wszystko jest możliwe! Ponieważ odgrywają dominującą rolę na twarzy, możesz dzięki nim stworzyć zupełnie nowy wyraz swojej twarzy lub pomogą Ci uzupełnić i podkreślić Twój styl. Pełne oprawki okularowe stanowią najlepszą ochronę szkieł.

Półoprawki (oprawki na żyłkę)
Oprawki na żyłkę stanowią kompromis pomiędzy pełnymi oprawkami, a okularami bezoprawkowymi. Ten typ okularów zalecany jest, jeśli chcesz tylko nieznacznie podkreślić kształt swojej twarzy. Większość tego rodzaju okularów posiada górną oprawkę, a dolną część „wolną“.

Okulary bezoprawkowe  
Są najbardziej dyskretną opcją. Oznacza to, że okularów tych często na pierwszy rzut oka nie widać. Zalecane są też dla tych, którzy potrzebują okularów, ale nie chcą zmieniać swojego wyglądu. Podobnie bardzo popularne są i w kręgach „biznesowych“. Wyglądają bardzo elegancko, schludnie i dyskretnie.

Jak wybrać okulary według kształtu twarzy

Twarz kwadratowa
W przypadku, gdy masz kwadratowy kształt głowy, optyczka Pavlína Mudrochová zaleca wybrać okulary owalnego lub okrągłego kształtu z wąskimi oprawkami, lub nawet okulary bezoprawkowe. Ich obłe kształty złagodzą ostre rysy twarzy. Aby twarz optycznie skrócić, zalecamy oprawki z mocnymi liniami poziomymi. 

Z drugiej strony, należy unikać wyboru okularów z szerokimi, kwadratowymi oprawkami. Oba te kształty wyglądałyby szorstko i topornie. Również nie zalecamy wyboru małych okularów, bo mogłyby się na kwadratowej twarzy całkowicie „zgubić“.  

Twarz okrągła
W przypadku, gdy Twoja twarz jest raczej okrągła, pasują do Ciebie przede wszystkim okulary kwadratowe z cienkimi oprawkami. Bardzo odpowiednie się też takie okulary, które zwężają się w dolnej części. Okrągłych oprawek w tym przypadku lepiej jest unikać.

Jeśli masz okrągłą twarz, wybierz sobie okulary, które wizualnie przedłużą ją i uczynią ją bardziej owalną. Można to osiągnąć przede wszystkim kanciastymi kształtami. Cienkie i kwadratowe szkła są najbardziej idealne. Także oprawki okularów powinny być cienkie, albo wybierz okulary zupełnie bez oprawek. Asymetryczne okulary, zwężające się w dół, także będą Ci pasować. 

Okrągły kształt okularów podkreśla kontury twarzy, a uzyskanym efektem jest zbyt dziecinny wyraz; dlatego takie okulary nie są najodpowiedniejszym wyborem. Zaleca się również, aby unikać okularów z grubymi oprawkami, które okrągłej twarzy jeszcze nadmiernie dodają obłego kształtu.

Twarz owalna

W przypadku, gdy masz owalną twarz, masz wielkie szczęście. Pasują do Ciebie prawie wszystkie typy okularów. Przez wybór właściwych oprawek możesz sprawić jeszcze bardziej pozytywne wrażenie.

Możesz zmieniać rodzaje okularów w zależności od tego, na co chcesz kłaść akcent, i jakie wrażenie planujesz pozostawić. Kwadratowe okulary dodają twardości, a okrągłe bardziej łagodzą rysy Twojej twarzy. Gdybyś miał ochotę poeksperymentować, nie bój się wybrać również nietypowy kształt okularów. Przy owalnej twarzy to żaden problem!

Chociaż do owalnej twarzy pasują niemal wszystkie rodzaje okularów, dbaj także o ogólne wrażenie. Małe, okrągłe okulary często się na twarzy zatracają. Wąskie okulary również nie są najwłaściwszym wyborem, bo dzięki nim twarz może wydawać się jeszcze bardziej wydłużoną. 

Jaki styl sobie wybrać?
Jeśli nie zamierzasz oszczędzać pieniędzy, możesz zakupić nawet pięć par okularów i zmieniać je w zależności od sytuacji w ciągu dnia.

„Business-Look“: okulary odpowiednie do całodziennego noszenia i na spotkania zawodowe
Ekstrawaganckie: okulary dające wyjątkowy wygląd
Ponadczasowe i niezobowiązujące okulary: okulary do spędzania wolnego czasu
Ponadczasowe i eleganckie okulary: okulary designerskie
Praktyczne i wygodne: okulary możesz wybierać według różnych kryteriów.
Można dostosować wybór według kształtu soczewki, materiału oprawek, stylu i tak dalej. 

Źdródło

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrona danych osobowych | Warunki korzystania | Created by PAREXPO